Staré zvyky, aneb vývoj společnosti

5. listopadu 2014 v 22:02 | CL |  Téma týdne
Jsou tradice a zvyky, které nepochybně daly za vznik společenské etiky. Ovšem, co takhle si je trochu probrat?


Zdravím tě, drahý čtenáři! Tentokrát jsou tématem "Staré zvyky". Dle mého předpokladu se jedná o zvyky, které formovali společnosti v zemích, kde se uchytili.
Podání rukou(Evropa) X Úklona(Japonsko)

Ale existují i zvyky, které nejsou tak všeobecně známé, takže jsem si je dovolil vypsat. A když budou ty vánoce, tak se držme i tématu.

Amerika:
Jak jistě víte, zde řádí o vánocích Santa. Vždy přiletí na sáních, které táhnou sobi. Pak vleze komíném do bará-. Ano! A co tedy byty? O ty bylo vlastně postaráno pomocí programu Yule Log, který vysílá televize WPIX. Je to program, kdy je 24 hodin puštěná simulace krbu, což je vlastně super vychytávka!

Ukrajina:
Tihle myšpulíní věří, že pavouk nosí štěstí i na vánoce. A tak na stromeček věší umělé pavoučky a pavučiny. A ti zapálenější si na stromek pouští živé, aby mohli začít příst ty skutečné.

Norsko:
Tady je těžké se o vánocích neleknout. Muži stříletí z pušky, aby zahnali všechny zlé duchy. Ovšem to není vše, také schovávají košťata, aby se zlé čarodějnice neměly na čem proletět.

Havajské ostrovy:
Zde si na vánoce pořizují akvárko s humu-humu-nuku-nuku-a-pua-a.(Ostnatec běloskvrnný)

Španělsko:
A čtvrtým se stal zvyk ze Španělska, který je přinejmenším... Divný!
Děti si krmí své polínko, aby se mohlo později vykakat? Ano, nedělám si srandu. O polínko se děti starají celý prosinec a říkají mu Caga Tió. Polínko má obličej a sedí pod plachtou. Celou tu dobu se čeká jen na to, až se vykaká, protože je naplněno sladkostmi. Ovšem, pozor! Jako poslední zněj musí vypadnou slaneček, nebo česnek!- Je to symbol toho, že je už vyprázdněné.

Upřímně mám pocit, že tyto zvyky moc společnosti nepřidali, ale přece jen jejich existence značně ovlivnila kulturu danné země. Mne osobně se nejvíce líbí zvyk z Ameriky, kdy dokázali využít svých zdrojů pro zpříjemnění hezkého večera. A ptáte se jestli má autor rád vánoce? - Ne, je to suchar. Ale svou rodinu miluje! :)
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Anketa

Jak se vám splácanina jevila?

Poučná
Vtipná
O ničem
Mám hlad!

Komentáře

1 womm womm | E-mail | Web | 6. listopadu 2014 v 20:54 | Reagovat

Už viem čo si zoženiem na sviatky. Polienko... to je to čo chýbalo môjmu životu. Len premýšľam ako to vysvetlím svojím drahým rodičom. Najmä v pokročilom veku v akom som :-D Každopádne sa to čítalo celkom zaujímavo aj keď to bolo zo strohejšieho súdka. :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama