Přirozenost, nebo implantát?

21. července 2014 v 22:25 | CL |  Téma týdne
*HI!*
Článek bude o typu futuristických technologií a jejích možných dopadů na společnost. Zaujalo? Čti dále!

Zdravím tedy již podruhé drahý čtenáři. Omlouvám se za troufalý úvod, ovšem třeba právě on tě dotáhl ke čtení. (Splnil svůj účel? ^_^)

Inu, jak jsem již napsal. Dnešní téma pojmu trochu nezvykle a to hned ze dvou příčin. První je, že toto téma vybízí k projevu mnoha osobností a tudíž nejsem vyjímkou. Na konci článku zanechám odkaz na dílka co mne skutečně zaujala, takže pokud by ti to drahý čtenáři nevadilo, koukni se. Druhou příčinou je, že se zajímam o toto téma a tudíž je to také první věc, která mi přišla na mysl.

Pro začátek si položme otázku: CO je to futuristická technologie?
Jedná se o typ techniky, potažmo přístroje/stroje/robota, který je na velmi vysoké úrovni oproti současné době. Častokrát se také uvádí jako Sci-Fi pojem. Příkladem mohou být vznášedla (Existují), vznášející se vlaky nad tratí (Existují), Robotické ovládání domu za pomocí terminálu (Existuje) a nebo zbraň co vás vymaže. Bohužel také existuje. Ale abych se držel tématu týdne, tedy "uvězněn ve vlastní kůži" rozhodl jsem se rozepsat o implantátech a robotických pažích, nohou a součástí lidského/zvířecího těla.

Chtěl bych hlavně psát v duchu "Co kdyby", takže porovnávání s realitou nechme stranou. Cybernetická paže je zajímavá v mnoha ohledech. KDYBY se našel materiál, který vydrží dlouho a není drahý, nebo kůži škodlivý... A existovala by technologie, která by zaručovala správný chod. Jednalo by se vcelku podle mne normální věc. A teď slyším z davu křičet hlučného čtenáře: "Tohle přeci není ani trochu přirozené, člověk by pak chtěl náhradní končetinu a nemyslel na svou skutečnou. Tu co nám nadělil Bůh/Matka příroda/Chemie" ANO, drahý čtenáři, posaď se a vydrž.A máme tu opět jinou náhražku končetiny! Tentokrát nohu. Noha by asi nepřinesla řešení pro tělesně postižené, ovšem jako náhražka by byla výborná. Vydrží více a déle. Je silnější, pružnější. Proč by nepřinesla řešení pro tělesně postižené? Zkoušeli jste se naučit něco bez ničeho? Tyhle věci by byly poháněny z velké pravděpodobnosti míchou. Což je centrum nervů a vede do mozku. Mozek musí mít informace o končetině a to jak se používá. I kdybychom docílili zpětné vazby z nohy do hlavy (Tedy bychom mozku řekli, že ona noha existuje), tak se stejně ten člověk nepostaví.

Jiná situace by nastala po amputaci (Chtěné i nechtěné). Pokud člověk dojde ke smíření se skutečností, že noha/ruka není jeho a dokáže sní žít v souladu bez problémů. Není nikde hmatatelný problém. Smíření by bylo důležité z psychologického hlediska. Deprese patří lidem, kteří se nedokážou smířit se špatnou věcí a nehledají kladné body klidně někde jinde.
V této době by ovšem měli psychologové velmi rušno v ordinacích. Ale což, posuneme se dál!
Oko by bylo velmi komplikovanou částí. Vtéto oblasti bych se asi osobně přikláněl na cestu nějakých druhů brýlí, než na možné implantáty. Toto je spíše pro lidi absolutně beze zraku. Kdyby se dokázal přeložit kód zapisování informací ze sítnice, bylo by logicky možné do tohoto kódu zpětně převádět. Umělé oko by tedy bylo možné šifrovat do mozku informace. Pravděpodobně by člověk viděl svět značně JINAK, ale viděl by aspoň něco. Otázkou je, jak moc dobře, nebo špatně by to dopadlo pro nervová zakončení jako taková.


Další část věnujme celkovému dopadu těchto příkladů na společnost. Ano vraťme se k vykřikujícímu čtenáři. Ne, opravdu by to nebylo ani trošku přirozené. ALE udělejme si malý pokus. Rozsviť si v mísnosti vypínačem, popřípadě koukni na rozsvícený zdroj světla.
Nic divného, že? Mířím na skutečnost, že žárovka není PŘIROZENÝ zdroj světla. Edison to také věděl a přesto se to přirozeností pro Nás stalo. Přešli jsme na výrobu elektřiny i za cenu zničení přírody (tepelné elektrárny, nebo jaderné). Jsme lidé a to velmi přizpůsobiví. Pokud by na to přišlo, myslím si, že společnost implantáty příjme. Tak jako řijala turbínu, vytápění, sporák, lednici, vrtačku, naslouchátko, sluchátka, počítače, letadla, auta, tablety, chemii, doktory a neschopné poltiky. Je to pokrok a bláboly o přirozenosti jsou jen předsudky vůči němu samotnému. Otázka zda-li bych byl ochoten si takovou ruku nechat "udělat" je docela sporná pro mnoho lidí. Mne tyto věci lákají, takže ano. Věřím v technologii, která už nejde kupředu. Ona běží a tohle bude skutečně zanedlouho realitou a jen dalším bodem v lidské historii.

Co si teď o tom myslíš drahý čtenáři/čtenářko? :o) Budu rád za každý názor a třeba uděláme tady pod článkem nějakou tu diskuzi. Proč tuto technologii ANO a proč NE? Udělali by jste to?

Tady jsou dva články co mne zaujaly a nezapomenout kouknout na "oblíbené blogy", třeba autoři už článek přidali:
1.Proč rovnou uvězněn?
2.To je zase téma týdne 

3 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 without-problem without-problem | Web | 28. července 2014 v 17:28 | Reagovat

Psala jsem povídku na začátku roku o tomto temátu. Přemýšlela jsem, jak by to mohlo fungovat, aby to fungovalo, ale jelikož nejsem žádný vědec (což je možná škoda), tak jsem nepřišla na nic. Nicméně jsem fantazírovala o světě, kde lidé své tělo obměňují...Zažijou si svých...řekněme 40 let...a potom se do nich cpe technologie a vychytávky. Selže ti ruka? Dostaneš novou, orgány? Nové. Tělo? Nové. Něco jako z fimlu robokop.
Kdybychom vymysleli, jak udržet mozek při životě co nejdéle, aby plnil své funkce, naložili ho do čehosi, správně to napojili a nakódovali potřebné technologie...
I když to tvoje je momentálně mnohem reálnější :D Ať chceme nebo ne, lidstvo se bude navždy snažit jít dopředu, a já věřím, že tohle je jen další krok. Možná se toho nedožijeme my, možná až naše děti nebo vnoučata, ale jednou se tohle rozšíří a bude to absolutně normální. Tohle je můj názor. :-)

2 Crimson Lotus Crimson Lotus | 31. července 2014 v 20:40 | Reagovat

[1]: Ahoj, děkuji za příspěvek! Na začátku roku... Rád si tu povídku vyhledám a pročtu! :-) "Absolutně normální"- hezky vystihnuto, prostá přirozenost.
K mozku bych se jen asi připojil do debaty... Víš, mozek postupem času odchází i v přirozeném procesu v lidském organismu. Tedy pravděpodobnost, že jej dokážeme uchovat po takové dlouhé době je z logického hlediska mizivá. Ovšem nápad o programování je nesmírně zajímavý. Představ si, že dokážeš zálohovat informace z mozku, tak jako pevný disk na pc. Jednalo by se o obrovskou kapacitu informací, ale bylo by to prakticky uchování mozku... :-? Ještě jednou díky za názor! :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama