Tlak a demotivace

26. května 2014 v 21:02 | CL |  Články
Ahoj,

Dneska se rozepíšu o svém pohledu na samotnou práci a tlak kní. Jak všichni víme, práce je činnost za kterou dostáváme peníze a to je pro nás jednou z hlavních motivací vůbec něco dělat. Jasně, hodně lidí dělá to co je baví (ironie), ale když už tak se stane něco velmi obvyklé. Symdrom vyhoření...
Všechno vám vychází, vše funguje a své vlastní práce si ceníte a snažíte se to zlepšit. A pak příjde chytrolín a celou vaší práci shodí a říká vám co máte a nemáte dělat. Že máte chodit v tolik a tolik a vůbec, všechno děláte špatně! Co se pak stane? A) Demotivace B) Snaživost a počase vyhoření. Byl jsem svědkem obou verzí konců a to nejen u sebe. Donutilo mne to zhodnotit celkový pohled na tuto věc. Kdo je ve vině? Ten kdo pracuje tak jak by nejspíše dle systému neměl, nebo ten kdo striktně dodržuje systém? Nutno říct, že člověk si může zvolit svou profesi! (a né že né! Jenom se musí chtít, není to lehké, ale jde to!)
Teď si možná nahodilý čtenář řekne, že nevím o čem mluvím, nikdy jsem si nečichl k práci etc... etc... Mohu říct, že pracuji od 15 let, střídám své brigády zhruba po třech měsících a už mám něco naspořeno i přes skutečnosti o poklesu volného času na bod mrazu. Proč to dělám? Protože mám cíl a ten je mou motivací, stejně tak jako by měl být motivací i druhých lidí. Proto nemám rád, když při rozhovoru s člověkem se dovím, že nenávidí svojí práci. Tak ať ji nedělá a najde si něco co by ho bavilo. Jo, mne se to snadno řekně... Tady je bod zlomu. Následuje obhajoba ve stylu: "z čeho budu žít?", "Na to už je pozdě..." A tak dále. Toto je naprostá demotivace lidí, vyhoření na základě předsudků, lenosti, nebo zkušeností. Jenže, co stím?
Řešení je vlastně docela jednoduché, netolerovat kecy podobného ražení. Nakopnout tyto lidi správným směrem... Nesnažit se je měnit, ale být pro ně vzory a inspirovat je.
Co myslíte, je tato myšlenka reálná? Co vaše zkušenosti s demotivací a vyhořením?
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 without-problem without-problem | Web | 1. června 2014 v 2:52 | Reagovat

Můžeš se snažit posunout je jiným směrem jak chceš, ale pokud poslouchat nechcou, tak poslouchat nebudou, that's for sure. Asi je morálně správné ukázat jim, že mají na výběr, ale nějaké extrémní snažení je možná zbytečné. Snažila jsem se to říct mojí matce, která je evidentně nešťastná s její momentální situací, avšak ona to prostě nechce pochopit. Možná to mě demotivovalo pokračovat v přesvedčování. Tací lidé se bojí selhání a pokud jim nemůžeš zaručit 100% úspěch(což nemůžeš), tak do toho mnohdy nejdou.
Já mám dar, jsem Beran a můj oheň žhne pořád, někdy sice ubere na síle, ale ještě nikdy nevyhasl. Trochu se děsím toho, až se to jednou stane...

2 Crimson Lotus Crimson Lotus | E-mail | 2. června 2014 v 17:57 | Reagovat

[1]: Promiň za opožděnou reakci. :-? Mno pak je tu ještě jedna cesta, která je na beton fér. Navrhnout pomoc, když nepříjme nechej topit a vyčkávej, kdy pomoc bude tuplem potřebovat (u motivace rovněž). Myslím, že se tomu říká opačná psychologie.  Určitě máš pravdu ohledně toho zaučování úspěchu... V mém vlastním okolí se nachází lidé co chodí tzv. "na jistotu". Ovšem, kdo nic neriskuje, nic nezíská. Existuje ještě jedna lepší cesta, kterou sám s oblibou používám. Když ti někdo říká "nejde" a věčně se tím trápí. Prostě mu ukaž že to jde. Ale cílem není ukázat druhým, ale sám sobě a tím popřípadě druhé inspirovat. Trochu zvláštní postoj, ale ... No to je fuk :D Samozřejmě, píšu jen myšlenky, které mi momentálně letí hlavou. Nebrat jako pokus o radu a podobně! :D Jinak držím palce berane, ať tvůj plamen nevyhasne a  žne potemnělou nocí navěky věků skrz vesmíry, čas a prostor! :D

3 without-problem without-problem | Web | 4. června 2014 v 5:04 | Reagovat

Děkuji, budu se průběžně ujišťovat, že polínka jsou přikládána. :D A ten návrh beru! ;) Nic neztratíš a zároveň víš, že můžeš pomoct, když druhý chce. To se mi líbí!
Vím, že to jsou pouze myšlenky, žádné návody. Já jen chtěla reagovat na to cos napsal, abych třeba pochopila co tím chtěl vlastně básník říct. ;-)
Zajímavá to cesta, kterou se vydáváš. Řekla bych, že není zrovna moc lidí, kteří by jí šli. Nestojí tě to příliš moc energie? Ale jestli to funguje, proč ne?! :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama