Styl, aneb můj pohled na věc

8. května 2014 v 12:08 | CL |  Téma týdne
Aloha, náhodný čtenáři!
Tento týden je tématem "Styl"... Fajn, jdem se nervnout!


Styl, okamžitě se mi zjeví slovo Swag. Názor na tohle mám vcelku jednoduchý a ten vám vysvětlím v následujících řádcích.
Osobně zaujímám postoj, že nějaký styl existuje jen pro definování podoby, obsahu nikoli samotné hodnoty. Moc lidí to ovšem vnímá trochu jinak. A když píšu trochu, myslím fakt hóóódně jinak. Styl je pro mne něco jako bod v grafu.


Následující obrázek:
Dobrá po tomto obrázku mne snad neukamenujete... Samozřejmě je to jen ukázkové rozdělení, které se dle mého blíží skutečnosti. Pokud stímto někdo nesouhlasí, tak to berte jen jako ukázkový případ.

Táákže, máme v tomto grafu lineárních funkcí tři přímky na dvou osách.
Osa Y= Hudba, což je důraz na rytmus, melodiku, prostě nástroje a jejich celkovou roli.
Osa X= Lyrika, což je text, jeho hloubka, kdy se nespívá "óó baby", ale zaobírá se třeba současnými problémy ve společnosti.

Z grafu je patrné, že jeho středem prochází příkladně Karel Kryl. Dle mého to byl umělec, který dokázal snoubit text a hudbu do jednoho a dokonale je vyrovnat. Že ho neznáte? Jen si ho někdy poslechněte...
Dále tu máme dvě posunuté přímky. Tentokrát si vezměme tu zelenou. Revolta, je poslední dobou velmi kvalitním interpretem, snadno se dá říci, že je Raper. Rap se sám o sobě zaměřuje (měl by) na hodnotu textu, nikoli na hudební podkres, který je samozřejmě také důležitý, ale v porovnání je trochu vzadu. Uvedl jsem jej jako přklad, protože jako jeden zmála opravdu tvoří rap, který motivuje lidi k dobrým činům a zní velmi dobře.
Na druhé straně je Apocalyptica, kterou mnozí znás musí znát. Je to acustická kapela.(tzn. zaměřená na hudbu) Dokážou zahrát snad cokoli na pět bas. Úžasný poslech, ale textu se dočkáme málokdy.
Závěrem ktomuto grafu snad lze podotknout, že neexistuje méněhodnotný styl hudby! Vždy je v něčem lepší, ale zároveň se to vyrovnává.

Stylů je samozřejmě obrovské množství, které lidé poslouchají. Bohužel najdou se tací, kteří poslouchají přinejmenším fanaticky. Tzn. Že nedokážou poslouchat nic jiného, pak ostatní schazuji a tak podobně. Když něco poslouchat nechci, tak to neposlouchám ne? Netvrdím, že je to horší, když to nedokážu vyslechnout... Podobný problém je snad ve všech odvětvích, kde se slovíčko "styl" objevuje.

Jak to mám já?
Snadná odpověď, kterou uvedu příkladně na hudbě: Revolta, Kryl, Girugamesh, Scandal, Zakázané ovoce, Lordi, Metalica, Reago, Asonance.......... Spektrum je natolik obrovské, že to definovat nemohu. Poslouchám to co se mi líbí! A neříkejte, že vy ne! (-_-)
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Somebody Somebody | Web | 8. května 2014 v 12:20 | Reagovat

Kryl byl opravdu umělec. Jeho texty.. a zroveň melodie.. Úžasný:)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama